21 lutego 2020r. - Dzień Języka Ojczystego

Utworzono dnia 21.02.2020

„ A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

Nie znać języka swego  – hańbą oczywistą.’’

Franciszek Ksawery Dmochowski

,,Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewoweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca’’ – takie i jeszcze trudniejsze zdania uczniowie mogli przeczytać 21 lutego. W tym dniu obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione  przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturalną świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.

W naszej szkole również o nim nie zapomnieliśmy. Uczniowie wykonali ciekawe plakaty ilustrujące zagadnienia językowe i ortograficzne, w szczególności te, które mogą przysparzać najwięcej problemów. Stanowiły one, wśród wielu innych, barwną formę promocji języka ojczystego. Sporo radości wywołało  u uczestników reprezentujących poszczególne zespoły klasowe czytanie  zabawnych  wierszyków, tzw. ,, łamańców językowych’’, które niejednokrotnie stanowiły dla rywalizujących prawdziwe wyzwanie artykulacyjne.

Zaplanowane na ten dzień atrakcje- przygotowane przez nauczycieli j. polskiego:  p. B. Smolak i p. M. Krudysz - były różnorodne. Obejmowały zadania ortograficzne,  a także wymagające wykazania się znajomością trudnych form językowych oraz polskiej frazeologii. Nie zabrakło  również  gier i  zabaw  językowych:  wykreślanek i palindromów.

Dzień Języka Ojczystego  przypomniał wszystkim , jak ważnym elementem  naszej tożsamości narodowej i odrębności  kulturowej jest  język ojczysty. Miejmy nadzieję, że  ta refleksja będzie zawsze przyświecała uczniom, a jej przejawem  okaże się troska o jego piękno i poprawność  w codziennej komunikacji  szkolnej.

Dzień Języka Ojczystego

Utworzono dnia 21.02.2020, 12:46