25 października 2018r. - Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii"

Utworzono dnia 25.10.2018

Pod takim tytułem  w naszej szkole przeprowadzone zostało Dyktando Niepodległościowe wpisujące się w szereg wydarzeń organizowanych  w związku  z doniosłym wydarzeniem, jakie świętować będziemy 11 listopada 2018r. – stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dyktando związane było z tematyką patriotyczną. Przypomniało uczniom trudną drogę Polaków do wolności  oraz postacie  wybitnych twórców Niepodległej i orędowników utworzenia suwerennego państwa.  Nie zabrakło w nim wspomnienia Naczelnego Wodza – Józefa Piłsudskiego oraz znakomitego pianisty, późniejszego premiera Polski – Ignacego Paderewskiego, który – jak głosił tekst dyktanda - ,, od najmłodszych lat miał dwa marzenia :   zostać kimś i zrobić coś dla Polski’’.

W roku rocznicowym dyktando było szczególnym świętem języka polskiego. Najeżone licznymi pułapkami ortograficznymi okazało się dla wielu jego uczestników nie lada wyzwaniem wymagającym znakomitej znajomości reguł obowiązujących w polskiej pisowni, z czym najlepiej poradzili sobie następujący uczniowie:

• I kategoria wiekowa  - Marcin Zawada  (uczeń  kl. V)  i Julia Sito (uczennica kl. VI)
  • II  kategoria wiekowa  - Kinga  Zimny (uczennica kl. VII).

Zorganizowane wydarzenie przypomniało wszystkim, jak ważnym elementem naszej tożsamości narodowej jest język ojczysty. Miejmy nadzieję, że ta refleksja będzie zawsze przyświecała uczniom, a jej przejawem okaże się troska o jego piękno i poprawność.

"Dyktando Niepodległościowe"

Utworzono dnia 25.10.2018, 11:46