27-28 września 2018r. - Wycieczka do Krakowa

Utworzono dnia 02.10.2018

27 i 28 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce  do Krakowa – miasta zwanego symbolem polskiego patriotyzmu - pod hasłem „Szlakiem odzyskania niepodległości w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”.

Założeniem opracowanego harmonogramu wyjazdu było poznanie przez uczestników  miejsc upamiętniających wydarzenia, dzięki którym narodziła się wolna, niepodległa Polska – nasza Ojczyzna. W pierwszym dniu pobytu w Krakowie  w programie uwzględniono między innymi spacer z przewodnikiem od ulicy Oleandry, skąd wyszła Pierwsza Kompania Kadrowa na szlak prowadzący do odzyskania niepodległości, poprzez ulicę Piłsudskiego do Placu Matejki i Rynku Głównego. Dzięki Pani Krystynie Kwiatkowskiej – wdowie po naszym Patronie gen. Bronisławie Kwiatkowskim oraz Panu Stanisławowi Krupie, starsi uczniowie mogli głębiej sięgnąć do historii odwiedzanego miasta zwiedzając  podziemia  rynku krakowskiego.  Kolejnym punktem przygotowanego programu był spacer Laskiem Wolskim na Kopiec  Piłsudskiego, zwanym do 1935 roku Kopcem Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego. Tam, u podnóża wspomnianego wzniesienia, uczniowie zapoznali  się z okolicznościami  usypania ww. kopca. Dzień zakończył się Mszą Św. z udziałem sztandarów (w tym także naszej szkoły)  odprawioną w Kościele Garnizonowym Św. Agnieszki w intencji żołnierzy oraz uroczystym capstrzykiem z Apelem Pamięci poświęconym polskim żołnierzom.  Podczas tego apelu wspomniano także naszego Patrona gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
W drugim dniu uczestnicy wyjazdu  zwiedzili z przewodnikiem  Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, w tym wystawę pod tytułem  „Skrzydła Wielkiej Wojny 1914-2014", która prezentuje stuletnią  historię lotnictwa wojskowego w oparciu o unikatowe zasoby Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dla dzieci i młodzieży biorącej udział w wyjeździe było to ważne, ponieważ  wystawa ukazuje historię lotnictwa z perspektywy ziem polskich. Kolejnym punktem wycieczki było uczestniczenie w uroczystej zbiórce z okazji święta 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego, z którą związany był Patron naszej szkoły. Na placu, podczas uroczystej zbiórki, szkołę pięknie reprezentował, złożony z uczniów klasy VIII, poczet sztandarowy ze sztandarem. Wycieczka zakończyła się udziałem dzieci i młodzieży w pikniku spadochronowym na terenie 6 batalionu dowodzenia.

Wyjazd do Krakowa był niezwykłą i niezapomnianą lekcją historii. Zmęczeni  lecz pełni wrażeń wycieczkowicze zakończyli swą historyczną podróż bezpiecznie na parkingu w Mazurach.

Wycieczka do Krakowa

Utworzono dnia 02.10.2018, 16:11