5 grudnia 2018r. - Teatr trzech aktorów

Utworzono dnia 11.12.2018

5 grudnia  2018 roku uczniowie kl. VI, VII i VIII  naszej szkoły obejrzeli w Miejskim Domu Kultury  w Kolbuszowej spektakl teatralny pt.”Balladyna”. Inscenizacja – oparta na ciekawym zamyśle artystycznym – wykonana została przez aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku.

Ukazana przez J. Słowackiego historia o złej dziewczynie, owładniętej żądzą władzy, opowieść   o zasłużonej karze, która spotyka główną bohaterkę, dostosowana  została do percepcji młodego widza. Na uwagę zasługiwała gra aktorska realizująca znakomicie przemyślane rozwiązanie kompozycyjne i sceniczne. Jedynie trzech aktorów w doskonały sposób poradziło sobie z odegraniem zróżnicowanych charakterologicznie postaci dramatu – tytułowej Balladyny i jej siostry  Aliny, Goplany, Skierki i Chochlika oraz Grabca, Pustelnika, ubogiej wdowy, a także Fon Kostryna i hrabiego Kirkora – uwikłanych w wydarzenia wartkiej akcji. Młodzi adepci sztuki teatralnej , odtwarzając dynamiczną fabułę  tragedii i jej mroczny nastrój, wykazali się zasługującym na słowa pochwały opanowaniem warsztatu aktorskiego i umiejętności scenicznych. Wykorzystali symboliczną scenografię, w której dominująca czerwona barwa doskonale harmonizowała z pełnym występstwa i zbrodni nieodpartym dążeniem głównej bohaterki  do zdobycia władzy. Stworzyli odpowiednią atmosferę – pełną napięcia, tajemniczości, a chwilami nawet grozy. Zagrana przez nich sztuka zrobiła na wszystkich niezapomniane wrażenie, dlatego nagrodzona została gromkimi brawami.

Spektakl nie tylko przypomniał uczniom  treść i problematykę utworu, ale także okazał się interesującą lekcją, realizującą zagadnienia edukacji teatralnej wpisanej w podstawę programową  nauczania języka polskiego w szkole podstawowej.