Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej - CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Utworzono dnia 08.04.2018

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej

„Czegośmy się dobrze nie nauczyli w najwcześniejszych dziecięcych latach, tego równie nie nauczymy się nigdy.”

S. Szuman

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Mazurach w roku szkolnym 2017/2018 po raz pierwszy przystąpiły do realizacji przedszkolnego programu antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas” organizowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji.

Program „Czyste powietrze wokół nas” adresowany był do dzieci 5 i 6 – letnich oraz rodziców i opiekunów.

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi oraz zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce tytoniowej.

Realizacja programu składała się z pięciu zajęć:

1. Wycieczka – podczas, której dzieci obserwowały różne źródła dymu.
  2. Co i dlaczego dymi? - dzieci opowiadały o różnych źródłach dymu, przyczynach wydobywania się dymów.
  3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros? - dzieci dowiedziały się o szkodliwości dymu tytoniowego.
  4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? - dzieci dowiedziały się o skutkach palenia tytoniu i o szkodliwości biernej ekspozycji na dym tytoniowy.
  5. Jak unikać dymu tytoniowego? - dzieci dowiedziały się, w jakich miejscach mogą być narażone na dym tytoniowy i jak w takiej sytuacji mogą się zachować.

By usłyszeć piosenkę kliknij w tytuł:  PIOSENKA "ZIELONY DINEK"

Podczas trwania programu dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Wykazały wysoki poziom wiedzy na temat palenia tytoniu i jego skutków. Usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego, zaczęły zastanawiać się, w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażone są na wdychanie dymu z papierosa. Efektem są prace plastyczne dzieci: piękne, różnorodne, świadczące o ich wielkiej wrażliwości.

Opiekun programu: Teresa Dul

Czyste powietrze wokół nas