Średnie ocen w Librusie

Utworzono dnia 02.10.2020

Średnie ocen w Librusie

W związku z wprowadzeniem w szkole dziennika elektronicznego zamieszczamy parę słów objaśnień w kwestii obliczania średnich ocen w systemie, oraz zależności pomiędzy wyliczoną średnią a oceną semestralną lub końcową otrzymaną przez ucznia.

Dziennik oblicza średnią ważoną ocen - co to właściwie znaczy? Z praktycznego punktu widzenia waga oceny oznacza to, ile razy weźmiemy ją do obliczeń średniej. Zatem ocenę
z wagą 3 traktujemy, jakby ta ocena wystąpiła 3 razy a ocenę z wagą 2 tak, jakby wystąpiła  2 razy.

Np. uczeń otrzymał oceny: 3 za sprawdzian (waga 3) i 5 za zadanie (waga 1) zatem dostaniemy:

(3+3+3+5)/4=3,5

W przypadku średniej ważonej wynik zależy zatem od wag poszczególnych ocen. W tym przypadku otrzymaliśmy średnią 3,5  (W przypadku średniej "zwykłej" byłoby to (3+5)/2=4).

Średnia ważona jest równoważna średniej "zwykłej" jeśli wszystkie wagi ocen są jednakowe.

To jeszcze nie koniec jeśli uczeń poprawia sprawdzian, to w dzienniku zobaczymy zapis w nawiasie kwadratowym, co oznacza, że system do obliczeń bierze średnią z obu podejść.

Załóżmy, że uczeń z przykładu powyżej poprawił sprawdzian i dostał z niego 5. Jak zmieni się jego sytuacja?

Najpierw obliczymy poprawę sprawdzianu, za którą uczeń otrzymał 3 a poprawił na 5:   (3+5)/2=4. Tutaj obie oceny - sprawdzian i poprawa - mają tę samą wagę zatem średnią liczymy  „normalnie". Do dalszych obliczeń bierzemy ocenę ze sprawdzianu =4.

Obliczamy średnią ocen po poprawie: (4+4+4+5)/4=4,25

Ciągle poniżej oceny bardzo dobrej.

Obliczmy jeszcze jaka byłaby średnia tego ucznia gdyby od razu napisał sprawdzian na 5:

(5+5+5+5)/4=5

Wnioski:

1. Średnia ocen zależy od wagi poszczególnych ocen
  2. Poprawa oceny słabo wpływa na średnią więc lepiej się dobrze nauczyć na pierwszy termin.
  3. Jeśli już za pierwszym razem uczeń otrzymał ocenę niedostateczną ze sprawdzianu to na poprawę musi się naprawdę przyłożyć, aby poprawić swój wynik
  4. Jeżeli poprawa sprawdzianu nie daje oczekiwanego rezultatu trzeba zdobywać dobre oceny w inny sposób np. zgłaszając się na lekcji. Duża ilość "tanich" ocen również podnosi średnią.

Na zakończenie jeszcze kilka uwag:

1. Znak "+" podnosi ocenę o 0,5 z znak "-" obniża ocenę o 0,25 (3+ to 3,5 a 4- to 3,75)
  2. Plusy i minusy z aktywności mogą być zamieniane są na oceny po zdobyciu ich określonej liczby (zależy od nauczyciela danego przedmiotu)
  3. Wagi poszczególnych ocen określa każdy nauczyciel dla swojego przedmiotu (wagi są wyświetlane przy ocenach w dzienniku Librus).
  4. Proponowana ocena z przedmiotu ustalona przez nauczyciela może odbiegać od średniej ważonej, gdyż uczeń ma jeszcze możliwość zdobywania ocen. Ocena semestralna i końcowa ustalana jest na podstawie średniej ważonej przy czym oceny zaokrągla się do wyższej po osiągnięciu progu 0,7 (np. 3,70  to 4).

Propozycja wag poszczególnych ocen (z wyjątkiem lekcji religii, plastyki, techniki, muzyki, informatyki,  wychowania fizycznego, ponieważ na tych przedmiotach mogą wystąpić inne kategorie i wagi ze względu na charakter zajęć):

• sprawdzian, praca klasowa – 3
  • kartkówka – 2
  • odpowiedź ustna – 2
  • zadanie domowe – 1
  • aktywność – 1
  • konkurs - 1

Bardziej dokładne zapisy zostaną umieszczone w zakładce „DOKUMENTY”.