Czcionka:

Historia naszej mazurskiej szkoły sięga XIX w.,  kiedy to dzieci uczyły się „pokątnie” w prywatnych domach poszczególnych mieszkańców wioski. Nauka, zwłaszcza czytania i liczenia, odbywała się od św. Michała do św. Wojciecha.

W 1887r.  ówczesne władze szkolne na mocy porozumienia z tutejszą gminą utworzyły szkołę urzędową filialną i 30 XI 1887r. zatrudniono w niej jednego nauczyciela – Jana Świątka.
              W tymże roku gmina wystawiła drewniany budynek szkolny składający się z dwóch pokoi, kuchni, spiżarni i jednej sali naukowej o wartości 1000 zł. reńskich.

W szkole wprowadzono dwa stopnie nauki dla 108 uczniów.
              W latach 1910 – 1911 wybudowaną nową, murowaną szkołę, która była wówczas jedną z najpiękniejszych placówek oświatowych w powiecie kolbuszowskim. Budynek składał się z czterech klas, kancelarii i mieszkania kierownika szkoły (był nim J. Świątek).

W  latach 60 – tych XX w.,  kiedy kierownikiem szkoły był Jan Jagodziński, dobudowano dwie klasy od strony południowej.

Lata 90 – te  XX w., to kolejne etapy rozbudowy szkoły. Najpierw jej części socjalno – dydaktycznej, później sali gimnastycznej i terenów rekreacyjno – sportowych, co stanowić miało bazę dla kształcenia uczniów kl. I – VIII. Dyrektorem szkoły był wtedy, urzędujący do dziś Marek Wiącek.

Obecna szkoła to budynek na miarę naszych oczekiwań i możliwości, nowoczesny, z bogatym wyposażeniem technicznym, nowym zapleczem socjalnym, obszerny, stwarzający dogodne warunki dla nauki uczniom i pracy nauczycieli. Mieści się w nim przedszkole oraz szkoła podstawowa, do której uczęszczają uczniowie kl. I – VI.

Nie ma jednak szkoły bez uczniów, którzy są jej częścią integralną i najważniejszą. Są także „wizytówką” swojej Alma Mater.

Spośród wielu wybitnych i zdolnych uczniów mazurska społeczność na patrona swojej szkoły jednomyślnie wybrała Śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego – ucznia mazurskiej szkoły w latach 1962 – 1969.

10 września 2011 r. dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu osób i instytucji odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Mazurach imienia Gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Podążając za wartościami, którymi kierował się Generał Bronisław Kwiatkowski mazurska szkoła podjęła się realizacji kolejnego etapu tworzenia tradycji oraz kształtowania tożsamości szkoły – nadania sztandaru.

Uroczystość odbyła się 24 maja 2014r., a udział w niej wzięli najwyżsi rangą zwierzchnicy Polskich Sił Zbrojnych, oficerowie, przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i oświatowych oraz inni dostojni Goście, a wśród nich rodzina Generała B. Kwiatkowskiego - żona Krystyna i córki Edyta i Kamila, przyjaciele i koledzy z lat szkolnych i służby w wojsku, min. grupa motocyklistów, koledzy z Technikum Leśnego w Krasiczynie – rocznik 1969, koledzy z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych WROCŁAW - Promocja 1973 r.  Zaproszenie przyjęła także Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska.

Patronat honorowy nad uroczystością nadania sztandaru sprawowało Towarzystwo Strzelecki „Bractwo Kurkowe” w Krakowie

Luty 2018