15 października 2018r. - Historia prawdziwa

Utworzono dnia 18.10.2018

15.10.2018 r. kl. IV – VIII naszej szkoły obejrzały w kinie Zorza w Rzeszowie film ,,Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Bogata w realia historyczne fabuła -  oparta na kanwie książki Arkadego Fiedlera o tym samym tytule – w budzący zainteresowanie sposób przybliżyła uczniom przebieg bitwy o Anglię z 1940 r., w której pełne chluby karty  zapisali polscy lotnicy walczący w elitarnej jednostce powietrznej.  Wszyscy z dumą mogli podziwiać bohaterską postawę asów polskiego lotnictwa, a wśród nich: kapitana Witolda Urbanowicza, sierżanta Stefana Karubina, sierżanta Wunsche, podporucznika Kazimierza Daszewskiego oraz sierżanta Józefa Frantiszka. W trakcie projekcji filmowej nie zabrakło również  uznania dla  nieprawdopodobnej wręcz odwagi i męstwa oraz nieprzeciętnych  umiejętności i znakomitego opanowania  sztuki pilotażu przez polskich pilotów, o których nie bez powodu Winston Churchil powiedział: ,, Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktow tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.

Po seansie filmowym uczniowie uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który przedstawił historię powstania  polskiego dywizjonu myśliwskiego w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii , podkreślając jednocześnie jego ogromne zasługi dla odniesionego nad Niemcami zwycięstwa.

Wiele uwagi skupił ponadto na powojennych  losach polskich lotników, kiedy to często zapominano o ich wielkich dokonaniach  w czasie wojny.

Wyjazd do kina stanowił dla uczniów niecodzienną lekcję historii i wychowania do wartości, przybliżając polskich bohaterów narodowych, od których mogą się uczyć patriotyzmu.