Podsumowujemy Rok Aleksandra Fredry

Utworzono dnia 30.12.2023
         Dzieła Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, zajmują poczesne miejsce w historii naszej literatury. Zasłużyły na nie dzięki swoim niebywałym walorom artystycznym, wśród których szczególną uwagę przykuwa ich język – pełen subtelnej, a jakże celnej ironii oraz urzekającego komizmu. Włożony w usta komediowych bohaterów sprawia, że stają się one nader barwne i niezapomniane. W tej bogatej galerii postaci wyróżniają się sylwetki ,,Zemsty'', a w ich kręgu Cześnik i Papkin, a także przywołujący nieustannie wolę nieba - Rejent, w których w Roku Aleksandra Fredry wcielili się wybrani uczniowie kl. VII i VIII. W pięknych strojach z epoki przedstawili wybrane fragmenty utworu ukazujące zabawnego rotmistrza, chełpiącego się swym wyimaginowanym bohaterstwem i powodzeniem wśród kobiet, oraz żywiołowego Macieja Raptusiewicza, pokpiwającego ze słów Papkina. Nie zabrakło także wątku miłosnego, który połączył piękną Klarę i syna Rejenta -Wacława.
Wszyscy zaś uczniowie kl. VII i VIII wykonali plakaty do utworu, a także mogli sprawdzić, czy są z mistrzem polskiej komedii i jego ,,Zemstą'' za pan brat, uczestnicząc w zorganizowanym konkursie wiedzowym.
Młodsi uczniowie zmierzyli się z innym gatunkiem literackim, który równie chętnie uprawiał hrabia Fredro. Zainscenizowali wybrane bajki i wykonali do nich ilustracje pod hasłem ,,Fredro w barwnej odsłonie''. Ich szczególne zainteresowanie wzbudziły utwory: ,,Małpa w kąpieli'', ,,Dwa koguty'' oraz ,,Paweł i Gaweł''.
Podjętymi działaniami podsumowaliśmy Rok Aleksandra Fredry, upamiętniając postać nieprzeciętnego twórcy i popularyzując wiedzę o jego dorobku literackim.
Serdecznie gratulując uczniom, którzy zdobyli tytuł laureata w przeprowadzonych konkursach literacko-plastycznych oraz stworzyli świetne kreacje aktorskie bohaterów ,,Zemsty'', a także wybranych bajek, mamy jednocześnie nadzieję, że zachęciliśmy ich do czytelniczych poszukiwań i odkrywania w literaturze sprzed lat aktualnych problemów, ciekawych wątków, jak również rozwijania literackich pasji.

Podsumowujemy Rok Aleksandra Fredry

Utworzono dnia 30.12.2023, 10:36